• Poradenství
  • Počítačoviny
  • Zdravověda
  • Dějiny
  • O Václavících
  • Životopis
  • Kontakt
TOPlist

Původ Slovanů

autor: Ing. Juraj Václavík, ze dne: 25.06.2014

Slované jako slepenec původního lidu Venedů, sásánovských dvořanů a cyrilometodějské mise. No, na Sáma jsem sice nezapomněl, ale zatím se mi sem nevešel.

Jak to vlastně bylo s tehdejším obyvatelstvem kotliny české, Panonie a povislí? Možná trochu překvapení: Slované to nebyli, tenkrát tento pojem neexistoval a nějaké slovanské kmeny také ne. Označit je za Kelty je poněkud sporné, ale je to vlastně totéž, jako když my říkáme Němcům Němci … oni sami se přece nazývají Deutch, nebo Číňanům Číňani, když oni sami se považují za Chany. Keltové prostě byli pro Římany všichni ti, kteří žili na sever od Římské říše, kromě Germánů, jenž pro svůj význam měli v Římě své vlastní jméno. Správné jméno asi bylo Venedové, nebo Vinidové. V Římě dostali také označení Vendetové, inu holubičí slovanské povahy. V této souvislosti si připomeňme italské jméno města Benátek – Venezia – a zapřemýšlejme, proč, že české jméno je úplně jiné.

Ale Venedové nebyli jediným pramenem pozdějších Slovanů. S pádem Sásánovské říše se část iránských dvořanů odebrala z provizorního útočiště v oáze Mérv (Márva … Morava), zřejmě se sásánovským pokladem, pod vedením bájného Sventiho (Svaty, nebo také Moravoda) I. směrem na severozápad, když utíkali před Araby dotírajícími z jihu a Skýty dotírajícími z východu. Usídlili se v úrodné oblasti Azovského moře, kde založili Antskou říši. Když ovšem zjistili, že tuto oblast pravidelně navštěvují kočovné kmeny a ne za účelem přátelských posezení, tak raději Sventi (Svata, Moravod) II. vzal své lidi a přelezli přes Karpaty do Panonie, kde se smísili s místním lidem a přinesli spoustu znalostí organizace státu, řemesla, jazyk a kulturu. Byla to doba po velkém, tzv. justiniánském, moru, který v 6. století vylidnil Evropu a středomoří. Podle mého názoru jméno Slované potom tomuto lidu dali Konstantin a Metoděj, protože tito lidé chodili za prací do Byzantské říše, kde pracovali jako slave – dělníci, otroci. Z toho pocházejí „staří Slávové“ a později na tomto základě vznikl název Slované. Slovo sláva tedy znamená práci.

A kromě jiného, Sásánovská říše měla vlastní náboženství – zoroastrizmus, takže onen protoslovanský lid moc žhavý na křesťanství nebyl. A když se ve slovanských krajích objevilo jisté bohatství, které by se dalo uzmout, vyrazily nadšeně franské voje pokřtít Slovany.

zobrazeno 8206x

diskuze

přidej diskuzní příspěvek