Pokud chceme komunikovat, musíme komunikovat srozumitelně. A proto preferuji otevřené technologie. Kromě toho ani matka Příroda nezná patentové právo, spíše plagiátorství a ani pánu Bohu to nějak nevadí…
Jelikož jsem postupem času dospěl k názoru, že komunikaci je potřeba realizovat tak, aby byla maximálně srozumitelná, je třeba mít srozumitelnou i technickou stránku věci. Pro vyjasnění: Písmenka i mluvnice jsou takovými technickými prostředky, kterým musíme porozumět, abychom mohli psaný text přečíst a porozumět mu. Takže ano: Otevřené systémy a technologie jsou logickým požadavkem. Uzavřené (a polouzavřené) technologie jsou nebezpečné.
Z ideového hlediska považuji za důležité také to, že vlastně každý z nás k té hromadě zvané civilizace přidá nanejvýš maličký kousíček. I pověstný pan Bell (vynálezce telefonu) jen poskládal skládačku z dílků, které poskládali jiní. Spíše než za vynálezce telefonu ho musíme považovat za toho, co na vynálezu telefonu především vydělal (a to pomíjím to, že nebyl sám, kdo podal patentovou přihlášku). Pokud si vzpomeneme na další, tak možná na pana Hertze, ale spousta dalších je vlastně jen bezejmená, ačkoliv pro objev telefonu uskutečnili velmi významné objevy. On vlastně fyzikální svět, na kterém lidské objevy stojí je na lidstvu nezávislý a nemyslím, že je v pořádku, pokud si nějaké objevy a výhody z jejich využití přisvojují někteří jedinci, společnosti anebo třeba i státy.
A tím pádem je jen logické, že tyto stránky budou především o otevřených systémech a především o nejrozšířenějším z nich, o Linuxu.